Projekt multikulturní výchovy - Jaké pohádky poslouchají nebo co jí děti na Slovensku, v Rusku a Řecku.

Vydáno: před 5 lety | Autor: Jana Sehnalová | Kategorie: Hodnocení akcí
Počet přečtení: 8259×

Ze všeho nejdřív jsme museli zjistit co je to ta multikulturní výchova.Navštívili naá s i cizí státní příslušníci - dva černoši a dva indiáni. Moc jsme jim nevěděli o čem mluví, ale nakonec jsme se domluvili - rukama, nohama. Tak to má být. Musíme snažit porozumět jeden druhému. Ve skutečnosti se to v naší třídě moc nedaří, ale pracujeme na tom.

No a pak jsme vyrazili:

PROJEKTOVÉ VYUČOVÁNÍ – EVROPA – ŘECKO

První povídání o Evropě jsme začali besedou na téma „domov“, „moje vlast“, „cizina“, co máme společného, čím se lišíme od jiných kultur.

V dalších dvou hodinách jsme besedovali nad informacemi, které si děti připravily ve spolupráci s rodiči.

Někdo měl kratičkou zprávu, kterou uměl reprodukovat a následně měl možnost se dozvědět víc. Někdo využil „CTRLC a CTRLV“ a měl rozsáhlou zprávu, ale nevěděl z ní nic, neuměl ji ani přečíst. Stále se učíme. Internet může být zdrojem informací, ale musím umět číst. Musím vědět, co čtu.  Jak to, co jsem přečetl, budu reprodukovat. Méně je více.

Z informací si děti vytvořily plakát. Doplnily ho termíny, jmény, které se snažily vysvětlit, zapamatovat si. Řecko je kolébka matematiky, filozofie, divadla,…to vše budou děti objevovat během času.

 I název Evropa má původ v Řecku. A víte, co má společného Řecko s Vysočany? Věrozvěsty Cyrila a Metoděje z řecké Soluně…

Naslouchání nám dělá stále potíže. Nejraději povídáme, neradi posloucháme. Přesto každý odcházel s informací, kterou byl schopný v závěrečné prezentaci svým spolužákům, dle svých schopností, prezentovat.

Děti si vyslechly pověst ze Starých řeckých bájí o Daidalovi a Íkarovi a ve dvojicích se snažily v testu pozorného posluchače ukázat, že opravdu pozorně poslouchaly.

 Rozdíly v naší a řecké abecedě si vyzkoušely v přepisu svého jména v alfabetě.

A pak se poznávalo Řecko jazýčkem. Ovocný salát z mandarinek, kiwi, hroznů, jablíček a řeckého jogurtu chutnal, ale byl prý trochu kyselý. Doma si můžete přidat lžičku medu. Teď si ještě zapamatovat, že bobkový list se nazývá vavřín… prý z něho dělali věnec pro vítěze olympijských her… a oregano maminky používají na pizzu, oleandry pěstuje babička, nebo to nejsou oleandry..? Ale na Krétě jsem je viděla. I olivovníky a citroníky… A řecké děti mají 3 měsíce prázdnin…

2 hodiny nestačily na seznámení se zemí, jinou kulturou. Byla to jen taková „ochutnávka“, a kdo chce vědět víc, sáhne po internetu, encyklopedii a najde si, kdo řekl: „Vím, že nic nevím…“, „Ustup mi ze slunce“… a možná si přečte, jak se jmenovala manželka Dia, kdo to byl Prométheus… Třeba ve Starých řeckých bájích s maminkou nebo s tatínkem.

                                                                                                               Zdeňka Bejčková, 24. 10. 2016

Jak jsme poznávali Slovensko

 

V rámci dnešního projektového dne se skupina 11 žáků věnovala poznávání našeho východního souseda – Slovenska. Úkolem bylo nejen se s touto zemí seznámit, ale pokusit se najít shody a rozdíly mezi Českem a Slovenskem.

Začali jsme informacemi, které si žáci přinesli z domu. Dále jsme si ukázaly vlajku, poznali její barvy a zaposlouchali se do hymny Slovenska. Poznávali jsme slovenštinu a naučili se několik slovenských slov. Dalším úkolem bylo jídlo. Seznámili jsme se s nejznámějšími druhy slovenských jídel a zjistili jsme, že Češi a Slováci mají oblíbený jablkový závin. Společnými silami jsme se pustili do tohoto skvělého moučníku. Podařilo se nám vytvořit 4 dlouhé záviny a všichni si vedli víc než skvěle. Při závěrečné ochutnávce nezůstal ani jediný kousek. Všem moc chutnalo.

Poznávali jsme Bratislavu, přírodní krásy Slovenska i památky. Hledali jsme také rozdíl mezi českou a slovenskou pohádkou.  Nakonec se ukázalo, že slovenské pohádky jsou velmi podobné našim, českým.

Závěr našeho projektu byl takový, že Slovensko má s naší zemí společně krásnou přírodu, kulturní památky a také pohádky. Dále se všichni žáci shodli na tom, že by na Slovensku

klidně mohli žít.

                                                                              Mgr. Soňa Švrčinová

Projekt Evropa – Rusko

 

Naše skupina dostala na starosti další stát Evropy, a to Rusko. Každý žák si měl přinést nějakou zajímavost o tomto státu. Přečetli jsme si je, popovídali si o nich, nakreslili vlajku a nalepili na připravený arch papíru.

Dále jsme si poslechli ruskou hymnu a typické ruské písně. Seznámit se s azbukou a zkusit si něco tímto písmem napsat nebo přečíst, byl další náš úkol.

Potom nás čekala ruská pohádka – Krása nesmírná. Že u nás je ježibaba a v ruské pohádce baba Jaga, u nás král a královna, u nich car a carevna a spoustu jiných rozdílů jsme našli v této krásné knize.

Ruská matrjoška je typická ruská hračka a tu jsme si vyrobili z papíru. Posledním úkolem bylo připravit nějaké ruské jídlo, a tak jsme udělali Kartošku krošku. A co to bylo? Uvařená brambora, plněná buď zelím, mletým masem nebo hříbky. Bylo to výborné a dali jsme ochutnat i ostatním při závěrečné prezentaci v tělocvičně.

 

24.10.2016                                                            Dana Kouřilová

 

Kalendář akcí v obci

Předchozí Listopad 2021 Následující
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Zobrazit vše